Перейти до вмісту

Біткоїн (Bitcoin) – що це таке, як працює та хто його створив?

  Автор: Ігор Трейдер. Оновлено 10.04.2022

  Біткоїн

  Біткоїн – цифрова валюта, яка вже кілька років у всіх на слуху. Але оскільки він повністю цифровий і не відповідає будь-якій існуючій фіатній валюті, багато новачків не розуміють, що він є. У цій статті розберемося, що таке Біткоїн, як він працює і яке його можливе майбутнє у світовій економіці.

  Bitcoin, також відомий як BTC, не схожий на жоден інший актив, який досяг таких висот за вартістю та популярністю. Замість того, щоб бути акцією компанії, Біткоін є одиницею цифрової валюти, вартість якої може коливатися в дуже широких межах. В основі його лежать не економічні основи реальної компанії або національного банку, а зашифрований ланцюжок цифрових транзакцій, який поєднують тисячі комп’ютерів.

  Що таке – Біткоїн (Bitcoin)?

  Біткоїн (Bitcoin) – це децентралізована цифрова валюта, яка усуває необхідність у посередниках, таких як банки та уряди, використовуючи натомість однорангову (Peer-to-Peer) комп’ютерну мережу для підтвердження покупок безпосередньо між користувачами (запущений у 2009 році). Натомість фіатні гроші (наприклад, долари США на вашому банківському рахунку) підтримуються та регулюються урядом, який їх випускає.

  Біткоїн працює на основі поєднання мережевих технологій та програмної криптографії – науки про передачу секретної інформації, яка може бути прочитана лише відправником та одержувачем. Це створює валюту, забезпечену кодом, а не фізичними цінностями, такими як золото чи срібло, або довірою до центральних фінансових органів.

  Цікавий факт від ProBitcoin.com.ua: вартість одного Bitcoin дуже швидко зростає – на початку 2011 року його ціна становила 1 долар, а до осені 2021 року вона досягла рекордних позначок, перевищивши 65 000 доларів.

  Хто створив Біткоїн та коли він з’явився?

  У 2008 році було куплено доменне ім’я bitcoin.org та викладено наукову статтю під назвою ”Біткоїн: Peer-to-Peer система електронних грошей”. У ньому викладалася теорія та проект системи цифрової валюти, вільної від контролю з боку будь-якої організації чи уряду.

  Автор, під псевдонімом Satoshi Nakamoto (Сатоші Накамото), писав: “Корінна проблема звичайних валют полягає в довірі, яка потрібна для того, щоб вони працювали. Необхідно довіряти центральному банку, щоб він не знецінив валюту, але історія фіатних валют сповнена порушень цієї довіри”.

  Наступного року програмне забезпечення, описане у статті, було закінчено та випущено у відкритий доступ, запустивши мережу Біткоїна 9 січня 2009 року.

  Важлива дата: 09.01.2009 (запуск мережі Bitcoin).

  Восени 2009 року платформа New Liberty Standart пропонувала 1309 монет BTC за 1 USD (долар США) – інформація для тих, кому цікаво, скільки коштував Біткоїн, коли з’явився.

  Satoshi Nakamoto продовжував працювати над проектом із різними розробниками до 2010 року, після чого він відійшов від проекту та залишив його напризволяще. Справжня особа Сатоші Накамото ніколи не була розкрита, і він не робив жодних публічних заяв протягом багатьох років.

  Зараз програмне забезпечення має відкритий вихідний код, що означає, що будь-хто може безкоштовно переглядати, використовувати або вносити свій внесок у його розвиток. Багато компаній та організацій працюють над покращенням програмного забезпечення.

  Як працює Біткоїн?

  Кожен Біткоїн (торговий символ «BTC») є комп’ютерним файлом, що зберігається в цифровому гаманці на комп’ютері або смартфоні.

  Щоб зрозуміти, як працює криптовалюта, потрібно розібратися у цих термінах:

  • Блокчейн (Blockchain). Bitcoin працює на основі коду з відкритим вихідним кодом, відомого як блокчейн, який створює загальну публічну мережу транзакцій, організовану в блоки, які зчеплені разом для запобігання фальсифікації. Ця технологія створює постійний запис кожної транзакції і лежить в основі більш ніж 10 000 криптовалют, які були створені після Біткоїна.
  • Закриті та відкриті ключі. Біткоїн гаманець містить відкритий ключ та закритий ключ, які разом дозволяють власнику ініціювати та підписувати транзакції цифровим підписом, забезпечуючи підтвердження авторизації.
  • Біткоїн майнери. Майнери Біткоїна або учасники Peer-to-Peer платформи незалежно підтверджують транзакцію за допомогою високопродуктивних комп’ютерів зазвичай протягом 10-30 хвилин.

  Що таке майнінг Bitcoin?

  Біткоін Майнінг

  Майнери Біткоіна, також відомі як “ноди” (вузли) є власниками високопродуктивних комп’ютерів, які незалежно підтверджують кожну транзакцію та додають завершений “блок” транзакцій у постійно зростаючий “ланцюжок”, що містить повний, публічний та постійний запис кожної транзакції Біткоіна.

  Майнери отримують винагороду у Біткоїнах за свої зусилля, що стимулює децентралізовану мережу до незалежного підтвердження кожної транзакції. Ця незалежна мережа майнерів також знижує ймовірність шахрайства або запису помилкової інформації, оскільки більшість майнерів повинні підтвердити справжність кожного блоку даних, перш ніж він буде доданий до блокчейну, у процесі, відомому як Proof of Work.

  Чи безпечно використовувати Біткоїн?

  В основі криптографії Біткоіна лежить алгоритм SHA-256, розроблений Агентством національної безпеки США. Зламати його, по суті, неможливо, тому що існує дуже багато можливих закритих ключів, які необхідно перевірити (22 у 56 ступені).

  Проблема Біткоїна для користувачів в тому, що він працює без будь-якого центрального органу управління. Тому будь-яка людина, яка припустилася помилки в транзакції, не має права на відшкодування збитків. Якщо ви випадково відправите Біткоїни не тій людині або втратите свій пароль від гаманця, вам не буде до кого звернутися для вирішення проблеми.

  Зберігання Біткоїна (гарячі гаманці та холодні гаманці)

  Біткоїни можна зберігати у двох видах цифрових гаманців:

  • Гарячий гаманець. Цифрова валюта зберігається у хмарі на надійній біржі або у провайдера, а доступ до неї здійснюється через браузер комп’ютера, програму на ПК або програму для смартфона.
  • Холодний гаманець. Зашифрований портативний пристрій, схожий на флешку, який дозволяє завантажувати та перемішати Біткоїни.

  Якщо узагальнити, то гарячий гаманець підключено до Інтернету, а холодний – ні. Але для завантаження Біткоіна в портативний холодний гаманець потрібно використовувати гарячий гаманець.

  Де можна придбати Bitcoin?

  Існує декілька способів покупки Біткоїна, деякі з найбільш поширених:

  • Криптобіржі. На сьогоднішній день можна знайти сотні криптовалютних бірж, через які можна швидко купити Bitcoin та інші криптовалюти.
  • Біткоїн обмінники. На території України та інших країн діє безліч онлайн та офлайн обмінників криптовалют, через які можна купити чи продати Bitcoin на будь-які суми.
  • Біткоїн-термінали. Багато мереж терміналів вже активно починають підтримувати покупку Біткоїна (за готівку та з банківської картки), особливо в Україні.
  • Інвестиційні брокерські компанії. Деякі брокерські компанії (наприклад, eToro) пропонують торгівлю криптовалютами у багатьох країнах.

  ProBitcoin.com.ua рекомендує: використовувати для покупки Біткоіна надійні криптовалютні біржі (купівлю можна проводити з банківської картки та з електронних гаманців), такі як: Binance, KUNA, ByBit.

  Рекомендуємо огляди: як купити Біткоїн в Україні та як купити криптовалюту в Україні.

  Переваги та недоліки криптовалюти Біткоїн

  Переваги

  • Безпечні транзакції з невеликими комісіями. Ставши власником Біткоїнів, ви можете переводити їх у будь-який час та в будь-якому місці, що скорочує час та потенційні витрати на будь-яку транзакцію. Транзакції не містять особистої інформації відправника та одержувача, такої як ім’я або номер банківської картки, що унеможливлює крадіжку особистих даних.
  • Децентралізація. Після фінансової кризи та Великої рецесії деякі інвестори прагнуть прийняти альтернативну, децентралізовану валюту – валюту, яка, по суті, не контролюється звичайними банками, державами чи іншими третіми сторонами.
  • Потенціал для швидкого зростання. Деякі інвестори, які купують і зберігають цю криптовалюту, роблять ставку на те, що після того, як Біткоїн стане більш зрілим, до нього виникне більше довіри і він набуде більшого поширення, а значить, і вартість Біткоїна зростатиме дедалі більше.

  Недоліки

  • Висока волатильність. Хоча вартість Біткоіна за останні роки значно зросла, доля покупців сильно варіювалася залежно від часу їхнього інвестування в першу криптовалюту. Наприклад, тим, хто купував у 2017 році, коли ціна Біткоіна сягала 20 тисяч доларів, довелося чекати до грудня 2020 року, щоб відшкодувати свої втрати.
  • Обмежене (але зростаюче) використання. У багатьох країнах Біткоїн не визнаний як платіжний засіб, тому компанії не можуть його використовувати та приймати до оплати від користувачів.
  • Побоювання користувачів з приводу злому. Хоча прихильники технології блокчейн, що лежить в основі Біткоїна, стверджують, що вона ще безпечніша, ніж традиційні електронні грошові перекази, гарячі гаманці біткоїна стали привабливою метою для хакерів.

  Висновки щодо огляду

  Винахід криптовалюти Bitcoin у 2009 році став справжнім проривом у криптовалютній сфері та послужив основним драйвером для появи інших криптовалют, зростання всієї криптовалютної сфери та блокчейн технологій загалом.

  Біткоїн досі залишається криптовалютою номер один (не тільки за вартістю, але за глобальним розповсюдженням та лояльністю користувачів), при цьому він уже починає отримувати статус офіційного платіжного засобу в деяких державах і визнається як платіжний засіб (хоча він нічим не забезпечений і по суті є звичайним кодом.

  А яке було Ваше перше знайомство з криптовалютою Bitcoin? Що Ви думаєте про Біткоїн – чи має він майбутнє, як він розвиватиметься найближчим часом? Залишаємо свої відгуки та корисну інформацію про Бітоїн під цією статтею.

  Зберегти в соціальних мережах:

  Автор статті на сайті ПроБіткоїн, в минулому - менеджер з продажу фінансових послуг. На поточний момент приватний підприємець, трейдер та блогер. Захоплююся блокчейном, пишу новини та огляди криптовалют.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.
  Ок