Перейти до вмісту

Фіатні гроші – що це таке та яка їх відмінність від криптовалюти?

  Автор: Ігор Трейдер. Оновлено 06.12.2021

  Фіатні гроші

  Термін фіатні гроші або фіатні валюти (скорочено – фіат) все частіше на слуху у багатьох користувачів, які цікавляться фінансами та криптовалютою, але що це таке, знає не багато хто. У цій статті дізнаємось, що таке фіат у криптовалюті (фіатні гроші), його переваги та недоліки, а також основні відмінності від криптовалюти.

  Що таке фіатні гроші? Пояснення простими словами

  Фіатні гроші (або “фіат”) – це «незабезпечені» нічим гроші (у плані золота, інших дорогоцінних металів), вартість яких встановлює, контролює та гарантує держава (центральний банк), яка їх випускає. Фіатні гроші можуть бути в електронній формі та у готівці (класичні паперові купюри та монети).

  Самий простий приклад фіатних грошей – долар США (USD), який нічим не забезпечений, крім авторитету Сполучених Штатів Америки. Також до фіатних валют належать гривня, євро, гривня, рубль, тощо.

  Цікавий факт від ProBitcoin.com.ua: багато криптовалют, зокрема – Bitcoin (BTC) не відносяться до фіатних валют і є децентралізованими (не залежать від будь-яких держав) та їх вартість формується за рахунок реального попиту по всьому світу.

  Основні відмінності фіатної валюти від криптовалюти

  Відмінності криптовалюти від фіату

  Серед ключових відмінностей між криптовалютою та фіатною валютою можна виділити:

  • Фіатні валюти контролюються державами та центральними банками, а криптовалюти – децентралізовані.
  • Криптовалюти, зокрема – Bitcoin, має обмежену пропозицію на ринку, а фіат має «нескінченну» емісію (будь-якого моменту кількість грошей у обігу може бути збільшена державою). У криптовалюти немає інфляції.
  • Криптовалютні транзакції складніше відстежувати і вони не оборотні, на відміну від електронних операцій з фіатними валютами, які контролюють банки.

  Як і фіатні гроші, криптовалюта також нічим не забезпечена, але властива їй політична незалежність суттєво піднімає довіру багатьох користувачів у світі.

  Переваги та недоліки фіатних грошей

  Переваги

  • Фіатні валюти повністю легальні і використовуються як основний платіжний засіб у країні, в якій їх випускають (також на території однієї країни можуть офіційно використовувати різні валюти).
  • Фіатні гроші – звичні для кожного та використовуються повсякденно.
  • Фіатні валюти бувають готівкою (паперові, пластикові, металеві), тоді як криптовалюта – повністю електронні.

  Недоліки

  • Фіат схильний до інфляції (зменшується купівельна спроможність і гроші знецінюються з часом).
  • Реальна вартість кожної фіатної валюти залежить від держави (центрального банку), яка її випускає (якщо у держави різного роду проблеми, її фіатна валюта швидко знецінюється і не має попиту у населення).

  FAQ (відповіді на питання) по фіатним валютам

  • Навіщо потрібні фіатні гроші? Фіатні гроші є найбільш зручним сучасним платіжним засобом, за них можна купити будь-що (товар, послугу тощо) або продати.
  • Що таке фіатний баланс на криптовалютній біржі? Фіатний баланс – це баланс усіх фіатних коштів на рахунку акаунту на біржі (наприклад, долар, гривня, євро, тощо).
  • Що означає купити криптовалюту за фіат? Купівля криптовалюти за фіат (фіатні гроші) – це придбання криптовалюти за звичайну валюту, наприклад: придбання Ethereum (ETH) за українську гривню (UAH).
  • Вивід у фіат (у криптовалюті) – що це? Виведення криптовалюти у фіат або фіатні гроші – це обмін будь-якої криптовалюти на реальні гроші (наприклад, долар США). Так як криптовалюта не є офіційним платіжним засобом у багатьох країнах, багато її власників, перед тим, щоб щось купити або замовити, попередньо виводять (обмінюють) криптовалюти в реальні фіатні гроші.
  • На якій біржі можна купити Біткоїн за фіат? Список бірж досить великий, серед найбільш популярних бірж, що підтримують фіатні валюти, можна відзначити: Binance (Бінанс), EXMO, Kuna, ByBit і т.д.
  • Чому не можна виводити фіатні гроші із криптовалютних бірж без верифікації особистості? Як уже згадувалося вище у статті, фіатні валюти повністю контролюються державами і за будь-якої операції з фіатом (зокрема, при виведенні криптовалюти у фіат) держава повинна знати, хто виводить гроші (для цього змушують біржі вводити верифікацію користувачів), щоб контролювати всі операції та збирати з них податки.
  • Який тип грошей в перекладі означає «хай буде так»? Саме фіатні гроші в перекладі з латинської (Fiat) означають «хай буде так».

  Висновок щодо огляду про фіатні гроші

  Фіатні гроші вже довгий час залишаються основним платіжним засобом, який влаштовує більшість (особливо держави, які їх випускає і повністю контролює) і найближчим часом їх ніщо інше не замінить (навіть криптовалюта, яку вже починають визнавати платіжним засобом у деяких країнах).

  Звичайних громадян не лякає те, що насправді багато фіатних валют нічим не забезпечені і по суті є «пустушками», які мають цінність за рахунок віри в них людей, те саме стосується і багатьох криптовалют, основний етап розвитку яких тільки починається.

  Свої питання та відгуки на тему, що таке фіатні гроші, чи варто їм довіряти та використовувати, чи краще віддати перевагу криптовалюті, залишаємо у коментарях нижче.

  Зберегти в соціальних мережах:

  Автор статті на сайті ПроБіткоїн, в минулому - менеджер з продажу фінансових послуг. На поточний момент приватний підприємець, трейдер та блогер. Захоплююся блокчейном, пишу новини та огляди криптовалют.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.
  Ок