Перейти до вмісту

Атака 51% – що це таке та як працює? (+ приклади 51% Attack в історії криптовалют)

  Автор: Ігор Трейдер. Оновлено 01.06.2022

  Атака 51%

  Зустріли термін Атака 51% або 51% Attack (англійською) і не розумієте, що це таке і чим вона небезпечна для криптовалюти? У цьому огляді дізнаємось, що являє собою Атака 51%, як вона працює і яку шкоду може завдати криптовалюті, а також розглянемо найвідоміші випадки Атаки 51% відсоток в історії криптовалюти.

  Для таких криптовалют, як Біткоін, майнери це те, що підтримує блокчейн в робочому стані. Це пов’язано з тим, що майнінг включає рішення складних алгоритмів для перевірки транзакцій між користувачами і додавання нових блоків в блокчейн.

  У зв’язку з цим хешрейт означає, скільки обчислювальної потужності використовується майнерами. Загальний хешрейт для криптовалюти складається з майнінгових операцій по всьому світу. Але що, якщо одна людина чи одна група майнерів контролює більшу частину хешрейту?

  Атака 51% на криптовалюти – це такий сценарій. Це дозволяє хакерам двічі переводити монети та потенційно красти мільйони доларів у криптовалюті. Ця загроза захоплення блокчейна мережі групою шахраїв-майнерів може здатися кінцем для криптовалют, але, на щастя, здійснити її надзвичайно складно та дорого. Тим не менш, криптовалютні інвестори повинні знати, що таке атака 51% і який ризик вона становить криптовалюти.

  Що таке атака 51%?

  Атака 51% (51% Attack) – це коли майнер чи група майнерів контролюють понад 50% хешрейту мережі. Атака 51% також відома у крипто співтоваристві, як атака більшості, і її вплив на блокчейн може бути руйнівним.

  Такі криптовалюти, як Біткоїн, що працюють за принципом доказу виконання роботи (PoW), вимагають майнінгу для перевірки транзакцій у блокчейні. Простіше кажучи, майнери повинні працювати над тим, щоб при обміні Біткоінами між двома людьми транзакція оновлювалася в блокчейні, щоб був точний запис.

  При Атаці 51% можна запобігти підтвердженню цієї транзакції або просто зупинити транзакції взагалі. Крім того, найбільший ризик Атаки 51% у тому, що зловмисники можуть скасувати транзакції після їх завершення. Це відомо, як подвійне витрачання монет, і по суті це те ж саме, що витратити 20 доларів на продукти, отримати продукти, а потім забрати свої 20 доларів назад.

  Атаки 51% дуже рідкісні, оскільки витрати на досягнення більшості хешрейтів у мережі зазвичай величезні. Це з тим, що майнінг має високі енергетичні і апаратні витрати, тому досягнення більшості обчислювальної потужності коштує дуже дорого.

  Проте інвесторам все одно важливо розуміти, як працюють 51% атаки. Це особливо актуально, якщо ви інвестуєте в невеликі криптовалютні проекти, де нижчий хешрейт може підвищити вразливість до більшості.

  Як працює атака 51%?

  Атаки 51% працюють тому, що у таких криптовалютах, як Біткоїн, використовується принцип Proof of Work.

  При використанні PoW майнери підтверджують нові транзакції. Але майнери в мережі повинні колективно погодитись з тим, що майнер справді виконав роботу і знайшов правильне рішення, перш ніж додати блок. Це також відомо, як “досягнення консенсусу” або “механізм консенсусу”.

  Зазвичай цей процес проходить гладко, і інформація про нові транзакції оновлюється в розподіленій публічній «книзі», тому всі в мережі мають ідентичну картину того, що відбувається.

  Але якщо мережа не може дійти консенсусу щодо того, який блокчейн дійсний, а який ні, вона віддає перевагу найдовшому ланцюгу. Це пов’язано з тим, що теоретично найдовший ланцюжок має найбільший обсяг роботи та більш тривалу історію достовірних транзакцій.

  Однак якщо зловмисники захоплять понад 50% потужності майнінгу, вони можуть почати видобуток копії блокчейна мережі в приватному порядку. Оскільки зловмисники мають більшість хеш-потужностей, вони також видобувають швидше, ніж решта. Це означає, що атакуючі швидше додають блоки і починають будувати довший ланцюжок, ніж поточний прийнятий ланцюжок.

  Як тільки зловмисники досягають найдовшого ланцюга, мережа переходить на цей ланцюг, і саме тут зловмисники можуть почати додавати блоки з підробленою історією, щоб двічі витратити монети і навіть зупинити реєстрацію нових транзакцій.

  Приклади атаки 51% історії криптовалют

  Придбати більшість майнінгових потужностей та утримувати їх протягом тривалого часу неймовірно складно. Проте в історії криптовалют є приклади Атак 51%, які демонструють, наскільки могутніми можуть бути ці атаки.

  Bitcoin Gold (травень 2018 року)

  У травні 2018 року Bitcoin Gold зазнав атаки 51%, внаслідок якої близько 388 000 BTG було вкрадено шляхом подвійної витрати. На той момент це становило понад 18 мільйонів доларів у токенах BTG.

  У 2018 році криптовалюта входила до першої десятки за ринковою капіталізацією. Але після атаки 51% та побоювань щодо безпеки з боку різних криптовалютних бірж та інвесторів ціна монети почала різко падати.

  Ще одна (хоч і менша) атака на 51% у 2020 році суттєво знизила довіру до BTG та ціну токена, яка зараз перебуває приблизно на 87% нижча за свою найвищу ціну за весь час.

  Це яскравий приклад того, як атака 51% може вплинути на вартість і швидкість розвитку монети.

  Ethereum Classic (січень 2019 року)

  Атака 51% призвела до кількох випадків подвійної витрати і крадіжки 54200 Ethereum Classic.

  Цікавий факт від ProBitcoin.com.ua: Ethereum Classic (ETC) – це оригінальний блокчейн криптовалют Ethereum, від якого відколовся новий блокчейн Ethereum (ETH).

  Під час цього інциденту криптобіржа Gate заявила, що “візьме всі збитки на себе”, тому інвестори не залишилися у збитках. Але ця атака ще раз виразно демонструє, як багато зловмисників можуть вкрасти за короткий період контролю за хешрейтом.

  Bitcoin Cash (травень 2019 року)

  Цікаво, що ця Атака 51% фактично була зроблена для захисту цілісності Bitcoin Cash, а не для подвійного витрачання коштів.

  Два майнінгові пули об’єднали зусилля для проведення атаки 51%, щоб скасувати шахрайські транзакції одинокого майнера після виявлення помилки в мережі.

  По суті, майнер міг отримати доступ до монет, які йому не належали. Атаку 51% було проведено, щоб скасувати ці шахрайські транзакції.

  Чи може Bitcoin зазнати Атаки 51%?

  В історії криптовалют було багато прикладів атак 51%. Але чи може Біткоїн або інші популярні монети зазнати такої атаки? На щастя, ймовірність атаки 51% на Bitcoin або інші криптовалюти з високим хешрейтом дуже мала. Витрати досягнення більшості хешрейтів биткоина нереальні. Те саме можна сказати і про багатьох інших популярних криптовалютах.

  Атака на Bitcoin протягом однієї години коштуватиме майже 2 мільярди доларів. І навіть у цьому випадку зловмисники навряд чи зможуть змінити більш ніж кілька останніх транзакцій за дуже короткий час.

  Коротше кажучи, вкрай малоймовірно, що Bitcoin може зазнати серйозної 51% атаки.

  Якщо популярні криптовалюти зазнають атаки, це не означатиме повний кінець криптовалют. Розробники, як і раніше, мають можливість змінювати протокол мережі та можуть вносити оновлення для захисту від майбутніх атак.

  Висновок щодо 51% Attack

  Атака 51% може завдати великої шкоди будь-якій криптовалюті, але найбільше таких атак схильні маловідомі криптовалюти з низькою капіталізацією, які не встигли «встоятися» на ринку. Для більшості користувачів та інвесторів, які віддають перевагу найбільшому по капіталізації криптовалютам, атака 51 відсоток не становить загрози.

  А що ви думаєте про 51% Attack і наскільки вона небезпечна? Залишаємо свої відгуки нижче в коментарях під оглядом.

  Зберегти в соціальних мережах:

  Автор статті на сайті ПроБіткоїн, в минулому - менеджер з продажу фінансових послуг. На поточний момент приватний підприємець, трейдер та блогер. Захоплююся блокчейном, пишу новини та огляди криптовалют.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.
  Ок