Перейти до вмісту

Незамінний токен NFT (Non-fungible token) – що це таке і як використовути, огляд найдорожчих NFT токенів

  Автор: Ігор Трейдер. Оновлено 13.05.2022

  Non fungible token NFT

  NFT (Non-fungible tokens) стали дуже популярні з 2021 року, вони є одним з секторів криптовалютної індустрії, що швидко зростають. У цьому огляді дізнаємось, що таке NFT, як вони працюють і як їх використовують (навіщо вони потрібні та як їх купити), розглянемо найдорожчі NFT і чи є у них майбутнє.

  Що таке – NFT (Невзваємозамінний токен)?

  NFT (Non-fungible token) – це цифровий актив, що містить унікальну інформацію, що ідентифікує, записану в смарт-контрактах.

  NFT схожі на інші види криптовалютних токенів, які були випущені на блокчейні зі смарт-контрактами, таких як Ethereum та Binance Smart Chain. Однак у той час як сенс більшості криптовалют полягає в тому, щоб кожен токен був таким же, як і будь-який інший токен в тій же валютній мережі (тобто вони взаємозамінні), ідея NFT полягає у створенні унікальних токенів, не схожих на жодні інші .

  Такі токени зазвичай прив’язуються до іншого елементу, який не можна знайти безпосередньо в блокчейні. У деяких випадках це може бути будь-який витвір мистецтва, унікальна картинка або фото, внутрішньоігровий предмет і т.д.

  Замітка від ProBitcoin.com.ua: основний сенс NFT полягає в тому, щоб встановити соціальний престиж у вигляді унікального колекційного предмета.

  Наприклад, в інтернеті можуть бути тисячі копій певного відеоролика, але тільки одна людина може мати оригінальну версію цифрового відео, випущену його правовласником. Токен NFT, пов’язаний з відеороликом, вказує на те, хто має соціальне право власності на це відео.

  Історія виникнення NFT

  Деякі люди вважають CryptoPunks першим великим колекційним NFT предметом, але історія NFT йде трохи далі.

  Під час піку розвитку Counterparty у 2016 році було створено перший великий колекційний набір NFT у вигляді Rare Pepes. На початку 2021 року один із найрідкісніших Rare Pepes був проданий за більш ніж 300 000 доларів.

  Історія NFT також не може бути освітлена без згадки CryptoKitties, який став першим великим колекційним набором NFT, які набули великої популярності на блокчейні Ethereum. Фактично CryptoKitties стали настільки популярним, що транзакції, пов’язані з цим NFT-додатком, призвели до того, що блокчейн Ethereum вперше засмічився в 2017 році.

  Які NFT – найдорожчі у світі

  Найдорожчим NFT, проданим досі, був твор цифрового мистецтва, створений Beeple. Цей твір, відомий під назвою «Everydays: Перші 5 000 днів», насправді був безліччю різних робіт Beeple, об’єднаних в одне зображення. Воно було продано майже за 70 млн. доларів покупцеві з Сінгапуру. Аукціон з продажу роботи Beeple проводився компанією Christie’s, і покупець твору після завершення торгів заявив, що витвір мистецтва насправді коштує 1 мільярд доларів.

  NFT Everydays The First 5000 Days

  Два інші твори цифрового мистецтва, продані за мільйони доларів, належать колекції CryptoPunks. CryptoPunk #3100 було продано за 7,6 мільйона доларів, а CryptoPunk #7804 – за 7,5 мільйона доларів. Хоча CryptoPunks були випущені приблизно в той же час, що і CryptoKitties, схоже, що CryptoPunks мають більший попит, коли йдеться про інтерес з боку колекціонерів.

  NFT CryptoPunk 7804

  Є кілька інших CryptoPunks, які також були продані більш ніж за 1 мільйон доларів, але #3100 та #7804 були двома найдорожчими версіями на сьогоднішній день.

  Останній NFT, який варто згадати, коли йдеться про найдорожчі NFT, – це перший в історії твіт генерального директора Twitter Джека Дорсі. Дорси продав NFT за 2,9 мільйона доларів на платформі, відомій як Valuables. Хоча за твіт NFT Дорси заплатили в ETH, генеральний директор Twitter відразу конвертував виручку від продажу в Біткоїни. Потім ці Біткоїни були передані у фонд Give Directly Africa Fund.

  Як використовувати Non-fungible tokens?

  Крім представлення цифрових колекційних товарів, таких як CryptoKitties, NFTs можуть використовуватися для створення інших цифрових активів, які необхідно відрізняти один від одного, щоб довести їхню реальну цінність.

  Вони можуть бути абсолютно всім: від віртуальних земельних ділянок в іграх і метавсесвітах, до творів мистецтва. Вони купуються та продаються на торгових NFT майданчиках.

  Хоча досі у цій сфері домінували спеціалізовані торгові майданчики, такі як OpenSea та Rarible, нещодавно деякі провідні криптовалютні біржі почали освоювати цей простір.

  У червні 2021 року криптовалютна біржа Binance запустила свій власний NFT маркетплейс Binance, а конкуруюча американська біржа Coinbase оголосила про свої власні плани створення NFT маркетплейсу в жовтні 2021 року, причому за перші 48 годин в лист очікування користувачів записалося більше 1 мільйона користувачів.

  Чи є сенс у NFT та який?

  Не можна впевнено стверджувати, що NFT – це майбутнє мистецтва та інших колекційних предметів.

  Це все ще експериментальний варіант використання технології блокчейн, при цьому в криптовалютному співтоваристві є багато противників концепції NFT.

  Суть NFT полягає в тому, щоб повідомляти інших людей, що ви є власником будь-якого цифрового чи реального предмета.

  В інтернеті все одно будуть тисячі та мільйони копій того, що є купленим вами NFT, і ідея полягає в тому, що ви отримуєте оригінальну копію. Щоб краще зрозуміти суть, можна використати аналогію із традиційним світом мистецтва. NFT – це оригінальний витвір мистецтва, а решта копій цифрового твору мистецтва в Інтернеті – це просто звичайні неунікальні копії.

  Зрештою, деякі люди хочуть відчути себе особливими та володіти оригінальним витвором мистецтва, а не копією. Це своєрідна символічна версія сертифіката автентичності для колекційних предметів.

  Що ви отримуєте при покупці НФТ токенів?

  Коли ви купуєте NFT на будь-якому торговому майданчику, вам слід провести дослідження того, що ви купуєте перед тим, як завершити покупку. Щоб було зрозуміло, коли ви купуєте NFT, ви купуєте криптовалютний токен, який являє собою деякі інші дані, які зазвичай зберігаються поза блокчейном, де був випущений токен.

  По суті, це цифровий сертифікат автентичності, що підтверджує, що ви є справжнім власником якогось цифрового файлу.

  Важливо також відзначити, що володіння NFT не означає, що ви володієте конкретним предметом або активом, який повинен представляти NFT.

  Як можна купити NFT?

  Існує багато популярних торгових NFT маркетплейсів, таких як Opensea, SuperRare та Rarible, де ви можете придбати свої власні NFT токени.

  Порада від ProBitcoin.com.ua: якщо ви бажаєте придбати NFT, вам необхідно підключити свій Ethereum гаманець до вибраної торгової платформи.

  OpenSea NFT

  Більшість торгових NFT майданчиків мають зрозумілий інтерфейс, розглянемо для прикладу платформу Opensea (Опенсі) та як на ній купити NFT:

  • Перейдіть на сайт Opensea.io і натисніть на значок аватара у верхньому правому кутку.
  • Натисніть “My Profile”. Вам буде запропоновано створити обліковий запис у Metamask, цифровому гаманці, який функціонує як розширення для браузера Google Chrome. Виконуйте інструкції, щоб купити та внести Ethereum в Metamask. Переконайтеся, що у вашому гаманці достатньо ETH для придбання бажаного NFT.
  • Поверніться на Opensea.io і натисніть “Explore”, що призведе до вибору NFT. Залежно від того, що ви шукаєте, ви можете фільтрувати NFT за категоріями (наприклад, мистецтво, доменні імена, віртуальні світи, торгові карти, спорт, колекційні предмети тощо).
  • Натисніть на NFT, що вас цікавить. Ціни на NFT будуть запропоновані в ETH, але у дужках ви також побачите ціну в доларах.
  • Натисніть на “Buy Now”. З’явиться вікно, де буде вказана загальна вартість NFT. Якщо вас все влаштовує, натисніть кнопку “Оформити замовлення.

  Куплений NFT можна зберігати у своєму гаманці, а також продати будь-коли за бажаною ціною (якщо знайдеться покупець).

  Чи потрібно інвестувати у NFT?

  Деякі люди запитують, чи є NFT інвестиційним інструментом, як Bitcoin та інші віртуальні токени.

  NFT ризикованіші, ніж інші цифрові активи. Наприклад, у випадку з Біткоіном можна припустити, що його вартість значно зросте в майбутньому, оскільки він стає більш поширеним платіжним засобом.

  У той же час, NFT – це скоріше колекційний токен для шанувальників криптовалютного мистецтва, спекулятивна та ризикована інвестиція, яка ще не набула широкого визнання у суспільства.

  Найближчі перспективи та майбутнє NFT токенів

  В даний час увага до NFT токенів зосереджена на витворах мистецтва, онлайн іграх та криптоколекційних предметах. Найчастіше відомі бренди ліцензують свій контент на NFT. Наприклад, соціальна мережа Twitter запустила свою власну колекцію NFT у червні 2021 року.

  В іграх невзаємозамінні токени можуть використовуватися для позначення внутрішньоігрових предметів, таких як ігрові скіни, що потенційно дозволяє переносити їх у нові ігри або обмінювати з іншими гравцями.

  Потенціал NFT набагато більший – можливі сфери застосування включають авторське право та права інтелектуальної власності, продаж квитків, а також продаж та торгівлю відеоіграми, музикою та фільмами.

  NFT додають потенціал створення токенів безпеки і токенізації як цифрових, і реальних активів. Фізичні активи, такі як нерухомість, можуть бути токенізовані для індивідуального або спільного володіння.

  Подальшим застосуванням Non-fungible tokens може стати сертифікація продукції, гарантійні зобов’язання від виробників, ліцензування програмного забезпечення та для створення свідоцтва про народження та смерть.

  Фінальний висновок щодо огляду

  Незамінні NFT токени швидко набрали популярність і мають масу сфер для застосування, але поки що ринок NFT більше схожий на роздутий міхур, який активно накачують грошима великі фонди і приватні інвестори (особливо, новачки, що мало знаються на них, бажаючий швидко заробити). Будь-якої миті попит на NFT може повністю випаруватися і вони стануть нікому не потрібними «унікальними» шматочками коду.

  А які у Вас думки про NFT токени, чи є перспективи у цього ринку криптовалютних активів на найближчі роки? Пишемо свої відгуки під цим оглядом.

  Зберегти в соціальних мережах:

  Автор статті на сайті ПроБіткоїн, в минулому - менеджер з продажу фінансових послуг. На поточний момент приватний підприємець, трейдер та блогер. Захоплююся блокчейном, пишу новини та огляди криптовалют.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.
  Ок