Перейти до вмісту

Стейкінг криптовалют – що це таке, як працює, види Crypto Staking

  Автор: Ігор Трейдер. Оновлено 07.05.2022

  Crypto staking

  Staking (стейкінг) криптовалют багато в чому схожий на традиційний пасивний заробіток на банківських депозитах і має великий попит у користувачів. У цьому огляді докладно розповімо, що таке – стейкінг криптовалют, які бувають його види, як і скільки можна заробляти на стейкінгу та де це краще робити (на яких криптобіржах).

  Що таке стейкінг криптовалюти?

  Стейкінг (Staking) – це спосіб отримання відсотків на вашу криптовалюту шляхом її депонування на певний термін (принцип роботи, як у банківського депозиту – розміщуєш на стейкінг криптовалюту та отримуєш фіксований відсоток доходності).

  Існує два основних способи заробляти на стейкінгу криптовалют:

  • Незалежний стейкінг. Ви можете стати незалежним валідатором та «стейкати» свої активи безпосередньо. За такого підходу ви отримуєте всі винагороди від стейкінгу.
  • Стейкінг пули. Ви та інші криптовалютні інвестори об’єднуєте свої кошти та відправляєте в пул. Ви не є прямим валідатором, але делегуєте свою криптовалюту пулу та отримуєте частину винагороди за стейкінг за вирахуванням комісії обраного пулу.

  Хоча перший спосіб стейкінгу – вигідніший, водночас він і складніший (потрібні додаткові знання та вміння для того, щоб стати незалежним валідатором, а також для деяких криптовалют при незалежному стейкінгу діє високий поріг входу по фінансах). Багато хто вважає за краще заробляти на стейкінгу через пули (особливо на криптовалютних біржах).

  Як працює стейкінг криптовалюти?

  Стейкінг – це основний аспект криптовалют, що працюють за принципом Proof-of-stake (PoS), таких як Solana, Cardano, Ethereum 2.0, Polkadot та інші. Ці криптовалюти захищають свої мережі, змушуючи користувачів блокувати або “стейкати” свої криптовалюти для забезпечення безпеки мережі.

  Люди, які вкладають свої криптовалюти, отримують винагороду у вигляді річної процентної доходності (Annual Percentage Yield або скорочено – APY), яка може становити від кількох відсотків до десятків і сотень відсотків на певні крипто монети.

  Порада від ProBitcoin.com.ua: головна ідея стейкінгу полягає в тому, що це взаємовигідний спосіб захисту криптовалютних мереж, вигідний власникам криптовалюти (стимулює користувачів тримати свої криптовалюти довгий час і не витрачати, щоб отримати винагороду за стейкінг).

  Читаємо також: що таке фармінг криптовалют.

  Види стейкінгу криптовалют

  По терміну розміщення криптовалют в стейкінг, можна виділити 2 основних види стейкінгу:

  • Фіксований стейкінг (Locked Staking). При розміщенні криптовалюти в стейкінг користувач відразу вибирає термін стейкінг (наприклад: тиждень, місяць, тощо), після чого вона фіксується на вибраний період. При такому вигляді стейкінгу криптовалютою не можна користуватися в період стейкінгу, але можна отримати більш високу прибутковість.
  • Безстроковий стекінг (Flexible Staking). Користувач має постійний доступ до криптовалюти, розміщеної в стейкінгу (прибутковість нижче, ніж при фіксованому стейкінгу, але можна будь-якої миті отримати доступ до своєї криптовалюти).

  Корисна порада від ProBitcoin.com.ua: фіксований стейкінг криптовалют підходить для довгострокових інвесторів, яким важлива вища прибутковість від свого «депозиту», а безстроковий стейкінг зручний для активних трейдерів, у яких тимчасово «лежить без діла» певна криптовалюта.

  Існує також DeFi-стейкінг криптовалют з більш високою прибутковістю, але він відноситься до високо ризикованих способів заробітку і його не розглядатимемо в цій статті.

  Огляд популярних криптовалют для заробітку на стейкінгу?

  Багато сучасних криптовалют пропонують можливість заробітку на стейкінгу. Лідерами за популярністю серед користувачів та за прибутковістю є:

  • Binance Coin (BNB).
  • Solana (SOL).
  • Cosmos (ATOM).
  • Avalanche (AVAX).
  • Tezos (XTZ).
  • Polkadot (DOT).
  • Terra (Luna).
  • Cardano (ADA).
  • EOS (EOS).
  • Ethereum 2.0 (ETH).

  Відсоткова прибутковість по стейкінгу кожної з перерахованих криптовалют може відрізнятися, залежно від вибраного способу і «місця» стейкінгу (наприклад, на деяких криптовалютних біржах прибутковість від Polkadot може відрізнятися на кілька відсотків).

  Як заробляти на стейкінгу криптовалют на криптобіржі?

  Розглянемо найпростіший спосіб заробітку на стейкінгу – через криптовалютні біржі (багато найбільших майданчиків для торгівлі криптовалютою пропонують користувачам стейкінг для додаткового заробітку):

  • Вибираємо криптовалютну біржу для стейкінгу. Для цього можна вибрати: Binance, Poloniex, Nominex, ByBit, Kucoin, і т.п.
  • Поповнюємо баланс у вибраній для стейкінгу криптовалюті (або купуємо її за фіат або іншу криптовалюту). Наприклад, можна поповнити баланс на Binance з банківської картки та купити криптовалюту ATOM для подальшого заробітку на її стейкінгу (при фіксованому стейкінгу прибутковість = 9.47% річних).
  • Вносимо криптовалюту до стейкінгу (у нашому прикладі – на біржі Binance). Будемо використовувати біржу Бінанс, оскільки вона надійна і на ній дуже великий вибір криптовалют для стейкинга. Переходимо в розділ меню “Earn” – “Стейкінг” і вибираємо зі списку криптовалют ATOM, натискаємо навпроти нього кнопку “Додати активи”, вказуємо кількість монет і термін стейкінгу, після чого підтверджуємо операцію.

  Заробіток на Binance Staking

  Після завершення стейкінгу, криптовалюта повертається на баланс спот гаманця на біржі разом із заробленим відсотком (наприклад, якби ми рік тому внесли 100 токенів ATOM, то зараз би отримали 109,47 токенів ATOM на баланс).

  Докладніше про стейкінг на Бінанс в огляді: стейкінг криптовалют на Binance.

  Переваги та ризики стейкінгу криптовалют

  Переваги

  • Проста можливість отримувати пасивний дохід у криптовалюті. Ви допомагаєте захистити мережу криптовалюти.
  • Для стейкінгу практично нічого не потрібно (порівняно з майнінгом, для якого потрібна покупка дорогого обладнання).
  • Стейкінг допомагає інвесторам дотримуватись довгострокової стратегії інвестування, яка зазвичай окупається.

  Ризики

  • Висока волатильність криптовалюти. Можна заробити на стейкінгу 10% річних, при цьому вартість криптовалюти за цей період може знизитись на 50%.
  • При фіксованому стейкінгу певний час не можна отримати доступ до своєї криптовалюти.
  • Можливі додаткові витрати на комісії (при переведенні криптовалюти між біржами для стейкінгу, а також деякі біржі беруть додаткову комісію за послуги стейкінгу).

  Висновок, щодо стейкінгу криптовалюти

  Стейкінг криптовалют багато в чому схожий на ощадний або депозитний рахунок у банку, і дозволяє абсолютно пасивно заробляти на зберіганні своєї криптовалюти (ідеальне рішення для довгострокових інвесторів), практично без ризику. При правильному виборі криптовалют для стейкінгу (перспективних у плані зростання і менш волатильних) можна отримувати досить високий пасивний дохід і збільшувати свої заощадження з кожним роком.

  Якщо у Вас залишилися питання щодо стейкінгу криптовалют та є ідеї щодо цього виду заробітку на криптовалюті, пишемо свої відгуки під цією статтею.

  Зберегти в соціальних мережах:

  Автор статті на сайті ПроБіткоїн, в минулому - менеджер з продажу фінансових послуг. На поточний момент приватний підприємець, трейдер та блогер. Захоплююся блокчейном, пишу новини та огляди криптовалют.

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

  Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтесь з нашою політикою конфіденційності.
  Ок